E-Ticaretin Nedir ve Neden Önemlidir?

E-ticaret, bilgi ürün ve hizmet satın alma ve satma faaliyetlerinin İşletmeden Müşteriye, işletmeden işletmeye boyutlarını kapsayarak elektronik olarak ürün, bilgi ve hizmet satışı olarak tanımlanabilir. Elektronik ticaret, internet üzerinde sunulan bilgi, ürün ve hizmetlere dünyanın her yerinden anında erişim imkanı sağlamaktadır.

Günümüzde globalleşme, yoğun rekabet ortamı, bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler gibi faktörlere bağlı olarak ekonominin boyutunun da değiştiği görmekteyiz. Elektronik ticaret, son yıllarda iş dünyasında yaşanan en önemli gelişmelerden biri olarak karşımıza çıkmakta, ekonomiye yeni bir anlayış getirmekte ve ekonomi algısının geliştirerek değiştirmektedir. Yeni bir ekonomi anlayışı getiren E-ticaret, iş yapış şekillerini ve çalışma anlayışını da değişirmiştir.

Bir internet girişimi olarak e-ticaret faaliyetinin bu kadar hızlı gelişmesinin sebeplerinden biri, yatırımcı firmaya sunduğu çeşitli avantajlardır. En temel avantaj, daha düşük girişim ve işletme sermayesi ile daha geniş pazarlara açılma olanağıdır. E-Ticaret sayesinde İşletmeler satış pazarlama ve dağıtım maliyetlerini oldukça azaltarak gerçekleştirmek istedikleri işlemleri çok daha kısa sürede tamamlayarak sadece gelir ve zaman kazanmayı maksimum fayda elde etmeyi hedeflemekle kalmaz aynı zamanda ticari etkinliğini geliştirirler. İşletmeler E-ticaret, bilgi ürün ve hizmet satın alma ve satma faaliyetlerinin yanı sıra sunulan bilgi ürün ya da hizmet için talep yaratmakta (Pazarlama) satış öncesi ve sonrasında müşteri ilişkileri gibi operasyonel işlemlerle çalışmakta  kurumlarla müşteri arasındaki ticari iletişimi yine küresel bilgisayar ağları kanallarını kullanarak sağlamaktadırlar. Birçok e-ticaret işletmesi günümüz rekabet koşullarında kendisini ileriye taşımak için Yapay zeka destekli Chatbotlar  (sanal müşteri temsilcileri)  tercih edebilmektedirler. Böylece şirketlerin iletişim merkezi maliyetlerini azaltmaktadır ve etkileşimli bir e-ticaret deneyimi sağlamaktadırlar. Ve yine E-ticaret etkili satın alma ve satma faaliyetlerinin beraberinde ticari firmaların; satış ve stok bilgilerinin güncelliğini sağlayarak üretimlerinin planlanmasında ve ihtiyaçların belirtilmesini kolaylaştıracağından üretimin verimini arttırıp süresini azaltmaktadır.

Bunlara ek olarak, satış-pazarlama aşamasında müşteri bilgileri veri analizi, reklam ve tanıtım faaliyetleri, marka konumlandırma ve pazarlama stratejileri gibi birçok alanda detaylı çalışmalar yapılmaktadır.

Değişen ekonomi dinamikleri yine e-ticaretinin önemini bize göstermektedir. Değişen ekonomi dinamikleri içerisinde rekabetin boyutunun da değiştiği, ülkemizde ki e-ticaret hacminin hızla büyüdüğü görülmektedir. İlerleyen yıllarda e-ticaret sektörünün çok daha fazla gelişeceğinin öngörülmekte olduğunu düşünürsek, dolayısıyla bu durum, işletmelerin çok hızlı ve  esnek hareket etmelerini ve teknolojiyi çok iyi kullanmalarını kaçınılmaz kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir