Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama: Toplantılarda akıllı ve bilgili görünmek için kullanabileceğiniz süslü kelimelerden bir tanesi daha mı, yoksa gerçekten de işe yarayan bir pazarlama stratejisi mi? Belki sorulması gereken asıl soru, “Dijital pazarlama nedir?” olmalı, ne dersiniz? Ne de olsa dijital pazarlama ile ilgili her gün ya yeni bir haber alıyor, ya yeni bir alt dalı olduğunu öğreniyor ya da bir dijital pazarlama harikası kampanya ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu yazımızda hangi dijital pazarlama efsanesinin gerçek, hangisinin uydurma, hangi stratejilerin doğru, hangilerinin yanlış olduğu başta olmak üzere dijital pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi ele alacağımdan emin olabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nedir?

Her şeyden önce bir cevap bulmamız gerektiğine karar verdiğimiz bu sorunun cevabı ile başlayalım. Dijital pazarlama, temel haliyle tüm online pazarlama çabalarınız için kullanılan şemsiye bir terimdir. İşletmeler başta Google aramaları, sosyal medya, e-mail bültenleri ve websiteleri olmak üzere pek çok farklı dijital kanalı kullanarak mevcut ve potansiyel müşterileri ile iletişim kurmayı amaçlıyor.

İşin aslı şu ki; tüketiciler üzerinde yapılan çeşitli araştırmalara göre insanlar bundan 12 yıl öncesine göre – ki bu dönem özellikle Türkiye’de sosyal medya kavramının ortaya çıktığı döneme denk gelmekte – iki kat daha fazla online ortamlarda vakit geçiriyor. Her ne kadar bunu pek çok farklı mecrada pek çok kez duymuş olsanız da; insanların alışveriş ve tüketim alışkanlıkları gerçekten büyük bir değişime uğramış durumda. Tabii ki bu da ister istemez offline pazarlamayı, yani daha çok geleneksel yolla yapılan pazarlama yöntemlerini online pazarlama yöntemleri karşısında daha savunmasız ve korumasız duruma düşürüyor

E-Ticaret
SEO -SEM
Menü