E- İhracat

Ülkemiz ekonomisinin geldiği son durumda epeyce yaygın bir terim haline gelen E-İhracat, günümüzde pek çok ülke tarafından da popüler hale gelmeye başladı. Artık online alışveriş, kullanıcılar tarafından oldukça güvenli ve hızlı bir şekilde yapılabildiği için farklı ülkelerden daha uygun ürünler alınabilmesiyle birlikte E-İhracat’ın da önü açılmıştır. Amazon’un Türkiye’ye giriş yapması ve Aliexpress kullanımının da ülkemizde artması sadece çok büyük firmalar için değil herkes için E-İhracat yolunu açık hale getirmiştir. Yazımızda E-İhracat hakkında bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

 

E-İhracat Nedir?

E-İhracat, kısaca bir ülkeden başka bir ülkeye yapılan ticarettir. Yani dış ticaret. Daha önceleri yalnızca B2B modeli ile sadece klasik ihracat olarak işlerken günümüzde B2C modeliyle E-İhracat yapılması mümkündür. Ülkemizde E-İhracat için birçok çözüm ortağı firma bulunmaktadır. Aynı zamanda E-Ticaret yazılımı firmaları da E-İhracat’ın önünü açacak çalışmalarda bulunmaktadır.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

Satış yapacağınız ürünü tanımak, onu iyi pazarlayabilmek, lojistik kurgusunu belirlemek, E-İhracat yapacağınız ülkelerdeki iş ortaklarınız ile sürekli iletişim halinde olmak gibi kısa maddeler ile de açıklayabiliriz aslında nasıl E-İhracat yapılabileceğini. Fakat işler göründüğü kadar kolay olmayabilir. Uluslararası pazar yerleri üzerinden de E-İhracat yapabilirsiniz, kendi siteniz üzerinden de. Eğer uluslararası pazar yerlerini kullanacaksınız örneğin Amazon gibi bir pazar yeri için öncelikle siteye üye olup tüm kurallarını iyice okumanızı öneriyoruz. Talimatları doğru uyguladığınız taktirde herhangi bir problem yaşamadan yurtdışına satışı gerçekleştirebilirsiniz. Kendi siteniz üzerinden E-İhracat yapmak istiyorsanız öncelikle web sitenizin dilini ve yurtdışı ödeme seçenekleri entegrasyonunu düzgün bir şekilde yapılandırmalısınız. Bunun için E-Ticaret yazılım firmanız ile görüşerek çözüm üretebilirsiniz. DHL gibi yurtdışı kargo firmalarıyla da anlaşmalar yaparak lojistik çözümleri sağlayabilirsiniz.

Adım Adım E-İhracat:  

E-ihracatın adımları sipariş ile başlayıp teslimat ile bitiyor. E-ticaretten farklı olan bölümler ise aralarda bulunuyor. Yani gümrük ve yurtdışı dağıtım adımları e-ticaretten farklı olan kısımlar oluyor. Bu kısımlar için uzman kişilerle çalışmanız büyük önem arz etmektedir.

SEO -SEM
Google Search
Menü