E-Ticaret

E-ticaret kavramı, özellikle son 10 yılda oldukça gelişmiş, büyümüş ve şekil değiştirmiştir. Bulunduğunuz bölgeden dünyanın diğer ucuna gerek küçük çapta, gerekse devasa boyutlarda ticaret yapmanıza olanak sağlayan bir sistem kendi kendini geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde adını hepimizin duyduğu Alibaba veya Aliexpress gibi dev şirketler ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu şirketler aracılığıyla dünyanın uzak bölgelerine kolaylıkla sipariş gönderebilir ve ticaret yapabilirsiniz. Doğru ürünleri ve doğru pazarı seçerek üreticiyle yüz yüze görüşmeden, üretici ve son kullanıcıyı bir araya getirebilirsiniz. Bunun yanında eğer ki satılabilecek bir üretim yeteneğiniz varsa ürettiğiniz ürünleri de yine elektronik ortamdan pazarlayabilirsiniz.

E-ticarete başlarken en önemli unsur satacağınız yani pazarlayacağınız ürünün seçmek olacaktır. Bu noktada ürünün diğer insanlar tarafından tercih edilebilirliği önemlidir. Risk alma esnekliğiniz fazla değilse bu noktada “Bu ürünü ben alır mıydım?” sorusunu aklınıza getirmeniz faydalı olacaktır. Kullanacağınız hosting veya sunucuda büyük önem taşımaktadır. Sitenizin trafiğini göz önünde bulundurarak hosting veya sunucu tercihinizi yapmalısınız.

Pazarlamak istediğiniz ürünü seçtikten sonra tanıtımını ve reklamını yapmak gerekmektedir. Bu noktada, günümüzde sosyal medya oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Google reklamları bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Son olarak internet sitesi tasarımı önemlidir.

Web Tasarım
Dijital Pazarlama
Menü